A Ford 2020 Fenntarthatósági Jelentése
Hír megjelenése: 2020.06.29
A Ford továbblép a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzéseiben, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon.
A Ford Motor Company szándéka, hogy 2050-re globális szinten elérje a karbonsemlegességet, addig pedig köztes szénsemlegességi célokat tűz ki annak érdekében, hogy – többek közt Európában is – még hatékonyabb és gyorsabb megoldások születhessenek az éghajlatváltozás kihívásaira. A vállalat mindezt a 21. éves Fenntarthatósági Jelentésében tette közzé. A Ford az egyetlen, teljes modellpalettával bíró amerikai autógyártó, amely elkötelezte magát amellett, hogy a Párizsi Éghajlatvédelmi Egyezmény előírásai szerint hozzájárul a CO₂-kibocsátás csökkentéséhez, emellett Kalifornia állammal is együttműködik a járművek üvegházhatású gázkibocsátására vonatkozó szabványok kidolgozásában.
Európában a Ford már jelenleg is teljes egészében zöld villamos energiát használ összes Egyesült Királyságbeli üzemében, a romániai Krajova üzemben, illetve minden gyáregységében a németországi Kölnben, beleértve a járműösszeszerelő és motorgyártó üzemeket is. A Ford arra számít, hogy Európa is az első globális régiók között lesz, amelyek szénsemlegessé válnak.Tavaly novemberben a Ford Európa is csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, mely az üzleti szereplők, kormányok és civil szervezetek együttműködését kéri a Fenntartható Európa 2030 stratégia kidolgozásában. A vállalat már korábban bejelentette, hogy azt tervezi: 2035-re minden gyáregységében 100 százalékban helyben előállított megújuló energiát használ majd. Ez a gyakorlatban olyan energiát jelent, ami természetes úton által újra meg újra feltöltődő forrásokból származik – vízerőművekből, geotermikus erőművekből, szél- vagy naperőművekből.
A szénsemlegesség a nulla széndioxid-kibocsátás elérését jelenti, az ilyen jellegű emissziók kiegyensúlyozásával. Ennek érdekében a Ford kezdetben arra a három területre összpontosít, amelyek CO₂-kibocsátásának mintegy 95 százalékát jelentik: a járművek használatára, beszállítói hálózatának működésére, illetve a vállalat üzemeire és egyéb létesítményeire.2050-es célkitűzéseit illetően a Ford igyekezett minden lehetséges tényezővel számolni, beleértve a vásárlók reakcióit, a kormányzati szintű szabályozásokat, a gazdasági körülményeket, valamint a megújuló, szénsemleges villamos energia és a megújuló üzemanyagok rendelkezésre állását.
“Képesek vagyunk remek járműveket fejleszteni és készíteni, erős üzletmenetet fenntartani és gyarapítani, és ezzel egyidejűleg megvédhetjük bolygónkat is. Ezek a dolgok valójában kiegészítik egymást,” mondta Bob Holycross, a Ford fenntarthatóságért, környezetvédelemért biztonságért felelős alelnöke. „Még nem kaptunk választ mindenkitől, de eltökélt szándékunk együttműködni az összes globális és helyi partnerünkkel, hogy sikeresen elérhessük ezt a célt.”
Mindemellett a Ford jelenleg is dolgozik a Tudományosan Megalapozott Célkitűzések nevű kezdeményezés által jóváhagyott és meghatározott, 1, 2. és 3. számú emissziós előírások teljesítésén. Az 1. számú alkalmazási kör a vállalati tulajdonú vagy általa felügyelt forrásokból eredő közvetlen károsanyag-kibocsátásokra vonatkozik, míg a 2. alkalmazási kör célkitűzései a Ford által vásárolt villamos energia, gőz, fűtés és hűtés előállításából származó közvetett kibocsátásokat ölelik fel. A 3. körbe tartozó emisszió egyebek mellett a Ford által forgalmazott járművek használatával járó károsanyag-kibocsátást, illetve a beszállító lánc által termelt emissziót jelenti.A 2050-re vonatkozó kötelességvállalás jegyében a Ford továbbra is arra törekszik, hogy termékei és tevékenységei egyre kevésbé terheljék a környezetet. 2019-ben a vállalat továbbfejlesztette klíma-stratégiáját, hogy az emberközpontú tervezés segítségével hatékonyabb módszereket találjon az emberek akaratának és igényeinek, illetve az üzleti tevékenységek és a technológiai lehetőségek összehangolására.
A vállalat szénsemlegességi stratégiáját egy olyan Ford-csapat dolgozta ki, amelynek tagjai a világ minden tájáról (többek közt az Egyesült Államokból, Európából és Kínából) érkeztek, alaposan megvizsgálva és kielemezve a környezetre, a fogyasztókra, a technológiára, a jogszabályokra, az energiára, a versenyképességre, az életciklus-felmérésekre és egyéb trendekre vonatkozó információkat. A klímaváltozással járó kihívások kezelése kulcsfontosságú feladat és stratégiai prioritás a Ford számára. Ennek az is fontos része, hogy a vállalat a Párizsi Éghajlatvédelmi Egyezménynek megfelelően elősegítse a globális felmelegedés megállítását. Mindy Lubber, a Ceres fenntarthatósági nonprofit szervezet elnök-vezérigazgatója külön kiemelte a Ford hosszú távú célkitűzéseit, példaként állítva azokat.
“Gratulálunk a Fordnak, amiért vállalta, hogy 2050-re széndioxid-semlegessé válik,” mondta. „A Ford belátja, hogy a klímaváltozás kezelése nem várhat, mi pedig arra ösztönzünk minden vállalatot, hogy ne késlekedjenek a megfelelő lépésekkel, és globális tevékenységeik megtervezésében vegyék figyelembe a tudományosan megalapozott célkitűzéseket.” 2022-ig a Ford több mint 11,5 milliárd dollárt invesztál az elektromos járművekbe, vállalva, hogy minden, Európában forgalmazott személyautójához kínál majd elektromos hajtáslánc-változatot, és hogy a kontinens piacain 2021 végéig 18 elektromos hajtásláncú modellt kínál majd, köztük mild hibrid, full hibrid, plug-in hibrid és akkumulátoros elektromos változatokat.
A jelentés további lényeges témakörei
A vállalat szénsemlegességi célkitűzései és lépései mellett a Fenntarthatósági Jelentés számos más, a fenntartható működéssel kapcsolatos témát is ismertet:
COVID-19: biztonságos környezetet teremteni az emberek számára
Dolgozóinak egészsége és biztonsága továbbra is az egyik legfontosabb prioritás a Ford számára, és a COVID-19 járvány számos és sokféle kihívást jelentett. A Ford gyorsan döntött a termelő üzemek bezárásáról, olyan technológiákat alkalmazott, amelyekkel sok munkatársa otthonról is dolgozhatott, és olyan programokat vezetett be, amelyek segítettek, hogy a dolgozók megőrizzék fizikai, szellemi és érzelmi egészségüket.
A vállalat emellett rendelkezésre bocsátotta tervezési tapasztalatait, gyártási kapacitásait és járműalkatrészeit, hogy ezzel is segítse a lélegeztető gépek, a légzőkészülékek és a személyi védőfelszerelések előállítását. A kínai, európai és amerikai üzemek újranyitásával kapcsolatos tapasztalatok – az új biztonsági előírásokkal és a szabályok megszigorításával – más régiókban is hasznosnak bizonyulnak.
Elektromos hajtásláncok
2019-ben a Ford jelentős mértékben felgyorsította az elektromos járművekkel kapcsolatos tervének végrehajtását. A márka bemutatta a Mustang Mach-E tisztán elektromos hajtású SUV-t; a már idén kapható autó egyetlen feltöltéssel1 300 mérföldet képes megtenni az USA Környezetvédelmi Ügynökségének adatai szerint, illetve 600 kilométert a WLTP-szabvány szerint elvégzett mérések alapján.
Körforgáson alapuló gazdasági modell
A Ford már több mint egy évtizede nagy hangsúlyt fektet a hulladékanyagokban rejlő értékek visszanyerésére, vagyis az újrahasznosításra. A körforgáson alapuló gazdasági modell támogatása volt a legfontosabb célja annak, hogy 2019-ben a Ford megállapodott a McDonald’s USA-vel a kávéhéj (a McDonald’s-nél lefőzött kávé hulladékanyaga) járműalkatrészekké alakításáról. A fenntartható innováció nemcsak mérsékli a kőolaj-alapú anyagok felhasználását az ilyen részegységek előállításában, hanem 20 százalékkal csökkenti az alkatrészek tömegét, és akár 25 százaléknyi energia is megtakarítható az öntési folyamat során.
A Ford kutatócsoportjai évek óta dolgoznak azon, hogy a hulladékokat bio-anyagokká alakítsák, amiből járműalkatrészek készülhetnek. 2007-től kezdve a Ford a kőolaj-alapú üléshab helyett szójahabot használ a Mustang üléseihez. Azóta a vállalat Észak-Amerikában minden modellcsaládjában – eddig több mint 25 millió járműben –, bevezette a szójahab alkalmazását, megelőzve ezzel, hogy több száz millió kilogrammnyi széndioxid szennyezze a légkört.
Sokszínűség és befogadás
A Ford elkötelezett a sokféleség és a befogadás iránt; ennek szellemében a vállalat 2020 februárjában csatlakozott a Nők Felemelkedésének Alapelvei nevű ENSZ-programhoz, ezzel immár a második egymást követő évben kerülve első helyre a Bloomberg nemek közötti egyenlőség indexében, 2019-ben pedig hibátlan, 100 pontos értékelést kapott a Fogyatékosság-Egyenlőségi Indexen®.
A vállalat Fenntarthatósági Jelentése a társadalmi igazságtalanság kérdéseivel is foglalkozik; azzal a teherrel, ami aránytalanul megnehezíti az afroamerikai közösség életét, és amit a társadalom és a vállalatok nem hagyhatnak többé szó nélkül. A Ford megtapasztalhatta ezt az egyenlőtlenséget a COVID-19 által érintett dolgozók között, illetve a saját szülővárosában, Detroitban érezhető gazdasági különbségekben is. E régóta fennálló, rendszerszintű problémákra nem létezik egyszerű megoldás. A Ford azonban elkötelezetten törekszik arra, hogy meghallgassa és megértse a problémákat, és vezető szerepet vállaljon a vállalatot és a társadalmat egyaránt jobbá formáló megoldások közös létrehozásában.
Forrás: Ford